Bez kategorii

Co to jest NVC?

0 2566

Co to znaczy NVC?

NVC to skrót pochodzący od angielskich słów Nonviolent Communication. W języku polskim przyjęło się tłumaczenie Porozumienie bez przemocy. Twórcą tej idei jest Marshall B. Rosenberg, amerykański psycholog.

Co to jest NVC?

Ogólnie NVC to sposób komunikacji, z którego wyłącza się przemoc. A głębiej jest to język uczuć i potrzeb czyli szczere wyrażenie siebie, tego co czuję i czego potrzebuję. Zawiera też szacunek, empatię. W takiej komunikacji nie ma osądów, ocen, oskarżeń. Nie ma też strachu, dobrego i złego. Jest za to czysta obserwacja, która wzbudza w nas jakieś uczucia, a to wiąże się z potrzebami (niezaspokojonymi lub zaspokojonymi). Czyli zamiast spychania odpowiedzialności za moje samopoczucie na kogoś innego lub na coś innego, to JA biorę odpowiedzialność za to i skupiam się na sobie – co się we mnie dzieje i jaka potrzeba z tego wynika. Czyli np. Kiedy słyszę stukanie młotkiem, to czuję złość, bo potrzebuję spokoju. A nie – czuję złość, bo sąsiad stuka młotkiem. Stukanie młotkiem jest tylko wyzwalaczem.

Czym NVC nie jest?

NVC nie jest rozwiązaniem na – “Co mam zrobić, aby inni zrobili to, co ja chcę?”. Nie ma tutaj też kompromisów. Nie jest to przekonywanie Ciebie do mojej racji. Nie ma osądzania, ani oceniania. Zamiast tego proponuje – znajdźmy takie rozwiązanie, które zaspokoi nasze (moje i Twoje) potrzeby. Wtedy oboje będziemy zadowoleni. Dlatego ważna jest tutaj 100% szczerość i empatyczne słuchanie drugiej osoby.

Na spotkaniach dowiesz się w jaki sposób można formułować myśli, zdania w taki sposób, aby były mówione tylko o tobie, a nie zawierały np. oskarżeń, żądań czyli najpopularniejszych blokad w komunikacji. A przecież wiesz jak to jest, kiedy wyrażasz swoją złość oskarżając czy oceniając drugą osobę i jej działania – od razu wywołuje to w niej reakcję obronną, co z reguły zaostrza konflikt.
Nauczysz się więc szczerego mówienia o sobie, bez napadania na innych. Dowiesz się jak dojść do tego, czego naprawdę potrzebujesz i jak jasno i konkretnie wyrazić prośbę na spełnienie tej potrzeby.
Dzięki NVC nauczysz się przyjmować uwagi krytyczne czy nawet obelgi i jak nie traktować ich osobiście. Odnajdziesz poczucie własnej wartości w sobie a nie na zewnątrz.

Nabyte umiejętności przełożą się na całe Twoje życie, wszędzie tam, gdzie są ludzie i jest kontakt z nimi. Czy to będzie dom – relacja w rodzinie, z dziećmi, między małżonkami, praca – kontakt z klientami, przełożonymi, pracownikami, szkoła – uczniowie, nauczyciele, koledzy. Zamiast na przemoc czy manipulację będziesz stawiał na partnerstwo, które buduje i tworzy szacunek.

5/5 - (3 votes)

Autor / 

Dawid Grabski

Skomentuj

Twój email będzie ukryty. Pola wymagane są oznaczone *

Cechuje mnie

 • Rzetelność
 • Solidność
 • Szacunek
 • Empatia

4 kroki NVC

 • 1. Obserwacja
 • 2. Uczucie
 • 3. Potrzeba
 • 4. Prośba

W skrócie

 • Celem Porozumienia bez przemocy jest empatyczny kontakt.
 • Skupia się na rzeczywistych uczuciach i potrzebach czyli tego, czego chcemy, bez osądów, oskarżeń czy szukania winnych.
 • Uczy słuchania tego, co mówią inni, nawet gdy wyrażają to w formie oskarżeń, wyzwisk czy krytyki.
 • Zachęca do wyszukania takiej strategii rozwiązania problemu, który zadowoli obie strony.

Blog NVC

Polski blog Porozumienia bez Przemocy. Jak tylko mam czas, staram się wrzucać swoje przemyślenia, doświadczenia, informacje, ćwiczenia, materiały związane z NVC i rodzicielstwem bliskości. Czasem będą to też znalezione filmy z warsztatów czy fragmenty książek.
Dowiesz się jak wychowywać dzieci, jak rozmawiać z dziećmi i z ludźmi w ogóle oraz jakie są bariery w komunikacji interpersonalnej. Efektywna komunikacja jest kluczem w relacji.