Bez kategorii

Porozumienie bez przemocy a Rodzicielstwo bliskości

0 674

Ostatnio coraz więcej rodziców skłania się ku rodzicielstwie bliskości (ang. attachment parenting, propaguje je np. Agnieszka Stein). Wspólne spanie z dzieckiem lub blisko niego, karmienie piersią, noszenie dziecka w chuście, odrzucenie wszelkich treserów dzieci (superniania odpada). Odpowiadanie na płacz dziecka, które w ten sposób komunikuje swoje potrzeby. Wielu rodziców pyta o dobre wychowanie dzieci. Odpowiedź jest krótka – odpowiadanie na potrzeby dziecka włączając w to swoje potrzeby. Właśnie to branie pod uwagę potrzeb wszystkich członków rodziny i wspólne (w miarę możliwości) znajdywanie strategii na ich zaspokojenie sprawia, że dziecko naturalnie kształtuje swoją wartość. Uczy się wyrażać konkretnie mówiąc o sobie – np. “smutno mi, chciałem się bawić”. Nie oskarża przy tym nikogo. Wszyscy traktują się z szacunkiem i empatią. Jest to bardzo ważne dla rozwoju dziecka i bliskości rodziny, gdzie każdy może otwarcie powiedzieć o sobie bez żadnego oceniania ze strony innych osób. Dużo o rodzinie w tej kwestii pisze Jesper Juul w swoich książkach, które przy okazji polecam.
Dlatego właśnie rodzicielstwo bliskości jest powiązane z porozumieniem bez przemocy, które uczy spojrzenia na uczucia i powiązane z nimi potrzeby, a także na ich zaspokajanie. Polecam je wszystkim rodzicom, dla których wychowanie bez przemocy jest ważne. Bo czy lubisz jak ktoś przemocą – np. biciem skłania Cię do swoich racji? Albo jak na Ciebie krzyczy, oskarża Cię lub wyzywa? NIE! Wolisz jak rozmowa toczy się spokojnie, ze zrozumieniem i empatią. Dzieci potrzebują takiego podejścia jeszcze bardziej niż dorośli, bo kształtują dopiero swoją osobowość.

Jeśli więc chociaż zaznajomiłeś się z rodzicielstwem bliskości, to NVC da Ci bardzo dużo w jakości komunikacji. A wiadomo jak dobra komunikacja przyczynia się do jakości funkcjonowania społeczeństwa. Dowiedz się więc jak rozmawiać z ludźmi, szczególnie tymi bliskimi. Niech Twoja rozmowa z dzieckiem będzie pełna szacunku i zrozumienia skąd się bierze taki a nie inny język dziecka czy drugiego człowieka w ogóle. Szczególnie polecam warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Praca z dziećmi wnosi bardzo dużo, bo uczy młode pokolenie nowej jakości komunikacji.

Już niedługo więcej o barierach w komunikacji interpersonalnej, przykłady jak rozmawiać (przykładowa rozmowa z dzieckiem), książkach Jespera Juula i nie tylko. Dowiesz się też więcej co to jest dobra, efektywna komunikacja międzyludzka. Może jakieś forum?

Jeśli masz jakieś pytania, chcesz się nauczyć porozumienia bez przemocy czy ogólnie pogadać o nvc, rodzicielstwie bliskości, to zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

3.7/5 - (3 votes)

Autor / 

Dawid Grabski

Skomentuj

Twój email będzie ukryty. Pola wymagane są oznaczone *

Cechuje mnie

 • Rzetelność
 • Solidność
 • Szacunek
 • Empatia

4 kroki NVC

 • 1. Obserwacja
 • 2. Uczucie
 • 3. Potrzeba
 • 4. Prośba

W skrócie

 • Celem Porozumienia bez przemocy jest empatyczny kontakt.
 • Skupia się na rzeczywistych uczuciach i potrzebach czyli tego, czego chcemy, bez osądów, oskarżeń czy szukania winnych.
 • Uczy słuchania tego, co mówią inni, nawet gdy wyrażają to w formie oskarżeń, wyzwisk czy krytyki.
 • Zachęca do wyszukania takiej strategii rozwiązania problemu, który zadowoli obie strony.

Blog NVC

Polski blog Porozumienia bez Przemocy. Jak tylko mam czas, staram się wrzucać swoje przemyślenia, doświadczenia, informacje, ćwiczenia, materiały związane z NVC i rodzicielstwem bliskości. Czasem będą to też znalezione filmy z warsztatów czy fragmenty książek.
Dowiesz się jak wychowywać dzieci, jak rozmawiać z dziećmi i z ludźmi w ogóle oraz jakie są bariery w komunikacji interpersonalnej. Efektywna komunikacja jest kluczem w relacji.