konflikt, kłótnie, związek, małżeństwo, porozumienie bez przemocy
Bez kategorii

Rozmowy z Zofią – Czym jest konflikt w związku, małżeństwie

0 1616

Po długiej przerwie pojawił się kolejny materiał z cyklu Rozmowy z Zofią o NVC. Tym razem rozmowa dotyczyła konfliktu. Temat szczególnie bliski Zofii, ponieważ jest w trakcie pisania książki właśnie o konflikcie.

Zdecydowana większość ludzi nie lubi konfliktu i ocenia go negatywnie. Jak już dojdzie do jakiejś kłótni między Tobą a drugą osobą, to zapewne dążysz do tego, aby jak najszybciej ją załagodzić. Albo jak najbardziej wykrzyczeć siebie i co ci leży na sercu (druga osoba robi zapewne to samo), przez co oskarżacie siebie nawzajem, nikt nikogo nie słucha. Może nawet pojawiają się myśli “Co za debil?! On mnie w ogóle nie słucha/nie rozumie”. U niektórych ludzi następuje wtedy cisza, zerwanie kontaktu. W związkach są tzw. “ciche dni”, dopóki emocje nie opadną i ktoś pierwszy nie wyjdzie z inicjatywą ugody i porozumienia.
Tak, taki konflikt jest zdecydowanie niepożądany. Zabiera dużo energii, dobrego humoru, wprowadza niepokój, nerwy, złość, poczucie winy i wiele innych negatywnych odczuć i myśli.

Konflikty w małżeństwie wynikają z kilku rzeczy. Tak pokrótce są to brak umiejętności mówienia o sobie i swoich potrzebach, brak empatii, krytyka, uogólnianie (ty zawsze, ty nigdy), ocenianie, chodzenie na kompromis, zrobienie dla drugiej osoby czegoś, czego się nie chce. A o konflikt w małżeństwie jest bardzo łatwo. Wiele spraw, obowiązków, brak czasu dla siebie, swoich potrzeb. Brak czasu na przebywanie z partnerem, wspólny relaks czy w ogóle spędzony razem czas. Bo co ma zbliżać ludzi, jak nie przebywanie razem, rozmowa o sobie i drugim człowieku o smutkach i radościach, planach, marzeniach itp.?

Porozumienie bez Przemocy zakłada inne podejście do konfliktu.
Dialog w konflikcie jest dialogiem o trudnych uczuciach, o bólu, przez co jest on niełatwy. Nie wiemy jak rozmawiać z innymi o trudnych rzeczach w naszym życiu. Potrzebujemy wiedzieć jak o nich rozmawiać. Jak powiedzieć o tym bólu drugiej osobie, który w nas siedzi. A przyczyna bólu jest zawsze w nas, nie w drugiej osobie. Nie cierpimy przez drugą osobę, tylko cierpimy, bo jakaś nasza potrzeba lub potrzeby są niezaspokojone. Gdy to sobie uświadomimy, o wiele łatwiej będzie się porozumieć, wyrazić siebie, swoje uczucia, a drugiej osobie będzie łatwiej to dostrzec, zobaczyć i się do tego odnieść.

Zapraszam do obejrzenia 3 krótkich filmików nt. konfliktu i niezaspokojonych potrzeb wg Porozumienia bez Przemocy


Dialog w konflikcie – Czym jest konflikt? Jak rozmawiać będąc w kłótni.


Dialog w konflikcie – Konflikty w związku


Dialog w konflikcie – Szkoła bez przemocy

Rate this post

Autor / 

Dawid Grabski

Skomentuj

Twój email będzie ukryty. Pola wymagane są oznaczone *

Cechuje mnie

 • Rzetelność
 • Solidność
 • Szacunek
 • Empatia

4 kroki NVC

 • 1. Obserwacja
 • 2. Uczucie
 • 3. Potrzeba
 • 4. Prośba

W skrócie

 • Celem Porozumienia bez przemocy jest empatyczny kontakt.
 • Skupia się na rzeczywistych uczuciach i potrzebach czyli tego, czego chcemy, bez osądów, oskarżeń czy szukania winnych.
 • Uczy słuchania tego, co mówią inni, nawet gdy wyrażają to w formie oskarżeń, wyzwisk czy krytyki.
 • Zachęca do wyszukania takiej strategii rozwiązania problemu, który zadowoli obie strony.

Blog NVC

Polski blog Porozumienia bez Przemocy. Jak tylko mam czas, staram się wrzucać swoje przemyślenia, doświadczenia, informacje, ćwiczenia, materiały związane z NVC i rodzicielstwem bliskości. Czasem będą to też znalezione filmy z warsztatów czy fragmenty książek.
Dowiesz się jak wychowywać dzieci, jak rozmawiać z dziećmi i z ludźmi w ogóle oraz jakie są bariery w komunikacji interpersonalnej. Efektywna komunikacja jest kluczem w relacji.